SİZDEN GELEN SORULARA CEVAPLARIM

SORU 1 : Hocam, neden facebook sayfanızda sadece bazı kolejlerin bursluluk sınavlarını yayınlıyorsunuz? Keşke hepsini koysanız..
CEVAP: Ben sadece "kamu yararı" için ülke çapında geniş burslar veren, yatılılık sağlayan, köklü ve prestiji olan bir iki okulun reklamını -o da gençlere yarar sağlasın, belki herkes paylaşır da bir gencimizi kurtarırız" niyetiyle paylaştım. Bunlardan zaten biri DARÜŞŞAFAKA biri de geçende paylaştığım TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ bursları. Bunlar dışında kar amacı gösteren hiç bir özel okulu paylaşmam. Kendim şu an işsizim ama bir işe girmiş olsaydım belki sadece DARÜŞŞAFAKA yı paylaşacaktım. Durum budur.
Ekleme : Bu durumun bir de kitap versiyonu var. Ben normalde hiçbir kitabevinin kitap reklamını da paylaşmıyorum ama bir MUSTAFA KEMAL kitabı ve çocuk serisi bir de Sinan Meydan'ın ATATÜRK ETKİSİ kitaplarını Sözcü Kitabevi olarak paylaştım. Bu iki kitabın özellikle okutulmasını düşündüğüm için paylaştım yoksa benim reklam yapma durumum yok. Sözcü özellikle Sinan beyin kitabını "imzalı" veriyor. O sebeple bir tanıtım yapmış oldum. Takdir edersiniz ki Yılmaz beyin de kitabı milyonları aştı, paylaşmak kamu yararı oldu benim için. Yoksa reklam sayfası değilim...
SORU 2 : Merhaba ben Sanem H. Biz .........şehrinde oturuyoruz. Çocuğum ....... bu sene YKS sınavlarına girecek. Hukuk,psikoloji istiyor.Puanları iyi, ama özel üniversite mi seçelim devlet mi yazalım bilemedik. Yorum yapar mısınız?
CEVAP : Özellere gidecekseniz ve TAM BURS veya diğer yüzdelik burslardan yazacaksanız öncelikle okulun akademik kadrosuna bakın. Okul köklü bir okul mudur, mezunları nerede bu bilgileri internetten veya ilgili özel okula giderek az çok edinmek mümkün. Burslar artık kesilmiyor ama bazı okullar not ortalaması arıyor. O ortalama düşerse de hemen burs kesilebiliyor. Bu konuyu iyi araştırın.
Bana attığınız puan örneklerine de baktığımda devlette de özellikle üç büyük şehirde Hukuk ve Psikolojilere yetiyor puanınız. Bu okulları da yine araştırın. Maddi sıkıntınız var mı yok mu belirtmemişsiniz ama şu var özellerde kitap materyal vb.ücretler devlete göre fazla olabiliyor. Burslar bunları kapsamıyor malum. Ona dikkat etmekte yarar var.
Umuyorum istediği okulu ve bölümü okur..
SORU 3 : Oğlum............ ...................Sosyal Bilimler Lisesinde okuyor şu an 11.sınıf. Öğretmenleri çok ilgisiz. Sözele yeteneği var diye oysa biz seçtirmiştik. Okul değiştirmeyi düşünüyoruz. Bize önerilen başka bir Sosyal bilimler lisesi var ama başka yakın bir şehirde. Oraya yollamak istiyoruz. Orada dedesi var.Sizce bu doğru olur mu hocam..
CEVAP : Valla okul değiştirmek çözüm olacaksa elbette. Gurbete gidecek sizden ayrı kalacak. Yakın demişsiniz haftasonu size gelme gitmesi olabilecekse olabilir. Aksi halde büyük ebeveynlerle nasıl olur bir iletişim sıkıntısı olur mu, malum ergenlik dönemindeler bunlara bakmak lazım.Ne yazık ki öğretmen standartları her okulda aynı olamıyor. Özelden yazdığınızda, kurs vb.şeylere de gönderemiyoruz demişsiniz.O zaman bu gencin kendi dalında bir başka okuldan makul şartlarla devamı önemli. Dedeye maddi manevi sıkıntı olmayacaksa yollayıp orada okutmanız mümkün. Gideceği okul iyi diye yazmışsınız ama yine örnek bir branşı sevemezse yine eski mi döneceğim derse ne olur, eksileri artıları koymak lazım. Yüzde yüz iyi kadro diye bişey devleti bırakın özeller bile garanti edemez. Umarım mutlu olur, yanında olun..
(www.facebook.com/rehberogretmenkoc sayfamdan aldığım yazıdır)